Etusivu |  Yhteystiedot |  Haku |  Palaute |  Sivukartta
 

Vapaa-aika

Virolahdella toimii lukuisia yhdistyksiä. Erilaisista kulttuurin, liikunnan ja nuorisotyön alalla toimivista yhdistyksistä jokaisen on mahdollista löytää mieleisensä. Uusia virikkeitä harrastuksiin voi etsiä myös kansalaisopiston lukuisista piireistä - esim. kielenopiskelusta liikuntaan ja musiikista kädentaitoihin.

Tapahtumien ilmoituslomake

Kulttuurin ja vapaa-ajan linkkejä

Liikunta- ja vapaa-aikayhdistyksiä Virolahdella

Tältä sivulta löytyvät tiedot vain niistä yhdistyksistä, jotka ovat antaneet luvan tietojen julkaisemiseen. Muita yhteystietoja voi tiedustella vapaa-aikatoimistosta puh. 050 3892 126/050 3892 125.

Body Ball Club ry ; kuntourheilu

Kaakkoisrajan Kelkkateam ry (KKT); moottorikelkkailu, mönkijät; Tomi Kaitainen, 040 503 3480, tomi.kaitainen(at)pp.inet.fi

Kaakon Hahlo ry (KaHa); pistooli-, kivääri- ja haulikkoammunta, ilma- ja ruutiaseet, kilpailu-, koulutus- ja nuosisotoiminta, Seppo Ukkola, 040 559 7357, seppo_ukkola(at)pp.inet.fi, Timo Putto 040 758 6134

Kaakon Koukku ry; kalastustoiminta; pj. Hannu Kytölä, 0400 54 7999, siht. Ahti Meriläinen, 0400 65 6912, ahmeri(at)pp.inet.fi

Kaakon Latu ry; kuntoliikunta, avantouinti; pj. Oiva Kinnunen, 040 587 0539, oiva.kinnunen(at)kymp.net

Kaakon Tikka ry ; tikanheitto

Kaakonkulman 4h-yhdistys; nuorisotoiminta; toiminnanjohtaja Ulla Peltola, 0400 89 6764, kaakonkulma(at)kymenvuoksen4h.com

Klamilan Huurteiset Uimarit ry; avantouinti

Klamilan Veto ry ; hiihtokilpailutoiminta, kuntoliikunta

MLL:n Virolahden py ; lapsiperheiden tapahtumat ja retket; Johanna Ruoppa, 050 341 1733

Rajan Reippaat ry; partiotoiminta; Jenni Ojala, 050 348 0843

Säkäjärven Vihuri ry; kuntoliikunta

Virojoki Hockey ry; harrastejääkiekko; Tomi Pärtty, 040 503 9190, tomi.partty(at)kymp.net

Virolahden karateseura; karate; pj. Petri Oikarinen, 050 308 5001, petrioikarinen(at)gmail.com

Virolahden koiraharrastajat ry; koirien toettelevaisuus- ja näyttelykoulutus; Vappu Kuokka, 040 531 1350, vappu.kuokka(at)gmail.com

Virolahden Naisvoimistelijat ry; voimistelu, kuntoliikunta; pj. Helena Louhisto, 050 570 7800, louhisto(at)luukku.com, siht. Marjaana Hellä, 040 721 2227, marjaana.hella(at)kymp.net

Virolahden Pursiseura ry (ViPS) ; veneily, purjehdus; Kaarlo Makkonen, 0400 80 4607, kaarlo.makkonen(at)pp1.inet.fi

Virolahden Sampo ry; koripallo, jalkapallo, hiihto, yleisurheilu, rullalautailu, lentopallo

Virolahden Tennisseura (ViTS); tennis, sulkapallo, salibandy/sähly;  siht. Pekka Kaitila, 05 357 1512, pekka.kaitila(at)kymp.net


Kulttuuriyhdistyksiä Virolahdella

Kaakon Kulttuuri ry (www.kaakonkulttuuri.fi); yhdistysten yhteistyö, kulttuuri, kansainvälisyys
Virolahti Seura ry; kotiseutu- ja perinnetoiminta
Virolahden musiikkiyhdistys ry; sekakuoro
Johannes Takanen Seura ry ; kuvataide
Virolahden yhdistysnetti - rekisteri virolahtelaisista yhdistyksistä, ilmoita tänne oman yhdistyksesi tiedot (www.kaakonkulttuuri.fi )


Musiikki

Kotkan Seudun Musiikkiopisto (http://personal.inet.fi/koti/kotkanseudun.musopisto/)
Haminan Kansalaisopisto (www.haminankansalaisopisto.fi)
Kymi Sinfonietta (www.kymisinfonietta.fi)
Suomalaisen musiikin tiedotuskeskus (www.fimic.fi)
Sibelius-Akatemia (www.siba.fi); sivustolta löytyy mm. laaja musiikin linkkihakemisto


Teatteri

Sampoteatteri; Virolahdella toimiva harrastajateatteri
Haminan Teatteri (www.haminanteatteri.fi)
Kotkan Kaupunginteatteri (www.kotka.fi/teatteri)
Kouvolan kaupunginteatteri (www.kouvolanteatteri.fi/)
Lappeenrannan kaupunginteatteri (www.kulttuuritoimi.net/lappeenrannankaupunginteatteri)
Teatterin tiedotuskeskus (www.teatteri.org)


Kirjallisuus

Virolahden kirjasto
Kyyti –kirjastot (www.kyytikirjastot.fi)
Makupalat –linkkikirjasto (www.makupalat.fi)
Kirjastot.fi (www.kirjastot.fi) kirjastojen nettipalvelut
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura (www.finlit.fi)


Kuvataide

Johannes Takanen Seura ry; virolahtelaissyntyisen kuvanveistäjän nimeä kantava taideseura
Valtion taidemuseo (www.fng.fi) ; sivuilla myös taiteilijahaku, katso virolahtelaiset Johannes Takanen ja Antti Louhisto (www.kolumbus.fi/jyrlou)
Taidemuseoita (www.museoliitto.fi)
Etelä-Karjalan Taidemuseo (www.lappeenranta.fi/museot/)
Kouvolan taidemuseo (www.kouvola.fi)

Museot

Arkistolaitos (www.narc.fi)
Agricola – Suomen historiaverkko (www.agricola.utu.fi)
Finnica – Kymenlaakso (www.finnicakymenlaakso.fi/maakunta)
Kymenlaakson maakuntamuseo (www.kotka.fi/museo/)
Museoliitto (www.museolitto.fi)
Museovirasto (www.nba.fi)
Salpalinjan perinneyhdistys ry – valtakunnallinen Salpalinja-sivusto (www.salpalinja.fi)
Suomen tieteelliset kirjastot (www.lib.helsinki.fi/tilke/)
Sotahistoriallinen seura (www.kolumbus.fi/sotahistoriallinenseura)
Sotamuseo (www.mpkk.fi/fi/sotamuseo)
Suomen merimuseo (www.nba.fi/fi/smm)

Lasten ja nuorten kulttuuria

Kaakon lasten ja nuorten kulttuuriverkosto KaLaVerkko (www.kalaverkko.info), tapahtumia ja tietoa alueen lastenkulttuurista

Alueellinen kulttuuriyhteistyö

Miehikkälä (www.miehikkala.fi)
Hamina (www.hamina.fi)
Kotka (www.kotka.fi)
Pyhtää (www.pyhtaa.fi)
Kymenlaakson kesäyliopisto (www.kymenlaakso.fi)
Kaakkois-Suomen Taidetoimikunta (www.hanatkaakkoon.net)
Finnica Kymenlaakso (www.finnicakymenlaakso.fi)
Opetusministeriö (www.minedu.fi)
Makupalat –tietopankki (www.makupalat.fi)
Kulttuurin verkkosivusto www.kulttuuri.net

 
Virolahden kunta, Opintie 4, PL 14, 49901 Virolahti | puh. (05) 749 12, fax (05) 347 1867, info(at)virolahti.fi